Většině případů ztráty zubů lze předcházet. Zjistěte, proč k nim dochází a jak jim zabránit.
V dětství je ztráta zubu něco jako obřad na cestě k dospělosti – ale pak už může být dost nepříjemná. Ztráta zubu může mít nejen negativní důsledky pro zdraví ústní dutiny a každodenní život, ale může také ovlivnit vaše sebevědomí – změní způsob, jakým jíte, mluvíte a usmíváte se.
Existuje řada důvodů, proč vás ztráta zubů v dospělosti může postihnout, ale hlavní příčinou bývá onemocnění dásní neboli parodontitida.
Jak může onemocnění dásní vést ke ztrátě zubů?
Zdravé dásně jsou růžové, pevné na dotek a zajišťují bezpečné usazení zubů v ústech. Pokud jsou však nemocné, mohou svou funkci plnit jen obtížně.
Hlavní příčinou onemocnění dásní je zubní plak (lepkavá vrstva bakterií, která se neustále tvoří na našich zubech). Pokud není odstraněn dvakrát denně čištěním zubů kartáčkem a zubní nití, mohou tyto bakterie dásně podráždit a způsobit jejich zarudnutí, citlivost a zduření. Při čištění zubů a používání zubní nitě mohou také zapříčinit krvácení dásní. To jsou příznaky první fáze onemocnění dásní, tzv. gingivitidy.
Pokud se zánět dásní neléčí, může přejít do nevratného druhého stadia onemocnění dásní (parodontitidy), které může způsobit odtržení dásní od zubů. Parodontitida může bohužel nakonec vést i ke ztrátě tkáně a kosti, která zuby podpírá, takže se mohou uvolňovat a začít se pohybovat. A nakonec mohou vypadnout.
Přečtěte si více informací o stádiích onemocnění dásní.
Další příčiny ztráty zubů u dospělých
I když je onemocnění dásní nejčastější příčinou ztráty zubů, mohou se vyskytnout i jiné příčiny, např.:
- Ztráta hustoty kostí (osteoporóza). S přibývajícím věkem je běžné, že se hustota našich kostí snižuje – a čelistní kosti nejsou výjimkou. Protože čelistní kost je „kotvou“ pro naše zuby, ztráta kostní hustoty znamená, že čelist již nemusí být schopna zuby správně podpírat. To může vést k uvolnění a vypadávání zubů.
- Zubní kaz. Ke vzniku zubního kazu dochází při interakci cukrů z jídla a pití se zubním plakem, při níž vznikají škodlivé kyseliny, které mohou napadat zubní sklovinu. Tyto kyseliny mohou časem zcela opotřebovat naši sklovinu, což může vést ke vzniku zubního kazu (díry v zubech) a ztrátě zubů.
- Zranění. Některé ztráty zubů mohou být jednoduše důsledkem přímého poškození zubu nebo čelisti, které způsobí jejich vypadnutí.
Důsledky ztráty zubů
Ztráta zubu u dospělých může být nepříjemným zážitkem, protože má v každodenním životě funkční i estetické důsledky. Zde je jen několik věcí, ke kterým může v důsledku vypadnutí zubů dojít:
- Mohou se u vás vyskytnout křivé zuby. Když přijdete o zub (nebo zuby), mohou se vaše zbývající zuby posunout, aby zabraly část uvolněného místa – a vy tak můžete skončit s křivými nebo vychýlenými zuby. To může ovlivnit způsob skusu a může dokonce poškodit vaše ostatní zuby.
- Nemůžete jíst jako dříve. Všichni máme čtyři různé typy zubů a každý z nich plní jinou funkci. Naše přední zuby (řezáky a špičáky) jsou ostřejší a slouží k porcování potravy, zatímco zadní zuby (třenové zuby a stoličky) pomáhají při drcení, žvýkání a rozmělňování. Všechny jsou důležité, takže bez ohledu na to, o které zuby přijdete, nemusíte být schopni jíst tak efektivně. Při pokročilé ztrátě zubů může být vaše strava velmi omezená.
- Nemůžete mluvit jako dříve. Věřte tomu nebo ne, ale ztráta zubů může ovlivnit způsob, jakým mluvíte. Je to proto, že zuby nám pomáhají vyslovovat slova a zvuky. Ale zatímco u malých dětí mohou být změny ve způsobu řeči roztomilé, u dospělých mohou vyvolávat rozpaky. Vliv ztráty zubů na řeč může bohužel vést k tomu, že se kvůli tomu, jak mluvíte, budete cítit rozpačitě a budete se vyhýbat společenským kontaktům s ostatními.
- Neusmíváte se jako dříve. Ztráta zubů může způsobit zjevné změny ve vašem úsměvu, a tak není divu, že se kvůli vypadávání zubů můžete usmívat méně či jinak, nebo budete cítit potřebu zakrývat si ústa. Při ztrátě zubů můžete bohužel také často ztratit důvěru v to, jak vypadáte. To může vést k nízkému sebevědomí a dalšímu stažení se ze společenského života.
Jak zabránit ztrátě zubů
Pokud se obáváte, že vám hrozí ztráta zubu, nepanikařte. Váš zubní lékař vám může poradit, jak pomoci zastavit nebo zpomalit postup ztráty zubů a dokonce chybějící zuby nahradit – prvním krokem je tedy promluvit si s ním o vašich možnostech.
Existuje však několik dalších základních kroků, které můžete podniknout bezprostředně poté, co si naplánujete schůzku se svým stomatologem:
- Začněte si čistit zuby správnou zubní pastou. Čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, jako je například pasta parodontax Fluoride, je pro zdraví vaší ústní dutiny zásadní. Pasta parodontax Fluoride je speciálně vyvinuta tak, aby pomáhala zastavit krvácení dásní tím, že zlepšuje odstraňování zubního plaku, a je prokázáno, že je 4x účinnější* při odstraňování nahromaděných bakterií, které jsou příčinou krvácení dásní**.
- Sledujte zdraví svých dásní. Váš zubní lékař si o vás samozřejmě vede záznamy, ale měli byste si je vést i vy. Převzetí kontroly nad zdravím ústní dutiny vám pomůže udržet si přehled o onemocnění dásní. Zorganizujte si deník, do kterého si budete zapisovat a zaznamenávat své příznaky (například zarudlé, oteklé, krvácející nebo ustupující dásně). To vám může pomoci upozornit na případné zvýšení četnosti nebo závažnosti příznaků a pomoci odpovědět na otázky vašeho lékaře.
*Neplatí pro variantu parodontax Whitening a parodontax Dásně + Dech & Citlivé zuby.
**V porovnání s běžnou zubní pastou při čištění zubů dvakrát denně.
Správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy stomatologa jsou klíčem k prevenci ztráty zubů způsobené onemocněním dásní. Nezapomeňte si dvakrát denně čistit zuby zubní pastou speciálně vyvinutou tak, aby vám pomohla zastavit problémy s dásněmi.
Na rozdíl od bolesti zubů není onemocnění dásní vždy bolestivé. Na začátku si dokonce nemusíte vůbec všimnout, že nějakým onemocněním trpíte. Profesionální zubní prohlídky mohou včas pomoci odhalit jakékoli časné příznaky onemocnění dásní. To je obzvláště důležité, pokud kouříte, protože kouření vás vystavuje vyššímu riziku onemocnění dásní.
O ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ
V níže uvedených článcích se dozvíte více o onemocnění dásní a o tom, jak mu předcházet.