Co můžete očekávat od pravidelné návštěvy dentální hygieny?
Onemocnění dásní může být způsobeno nahromaděním bakterií zubního plaku, které nejlépe odstraníte pravidelným čištěním zubů dvakrát denně a používáním zubní nitě. Pokud se však bakterie plaku neodstraňují správně nebo dostatečně pravidelně, mohou se akumulovat a nakonec vytvořit na zubech tuhý, krustovitý nános zvaný zubní kámen (lat. „calculus“).
Zubní kámen bohužel nelze odstranit pouhým čištěním zubů a musí jej odstranit dentální odborník. Pokud kámen na zubech zůstane, může usazování plaku a zubního kamene nakonec vést k zarudnutí, bolestem a krvácení dásní, což jsou první příznaky onemocnění dásní.
Abyste snížili riziko vzniku onemocnění dásní nebo zastavili jeho postup, může vám zubní lékař doporučit návštěvu dentální hygieny, kde vám bude provedeno odborné čištění, které vám pomůže zbavit zuby a dásně škodlivých bakterií plaku.
Co se děje během dentální hygieny?
Zubní specialista nejčastěji provádí odstraňování zubního kamene a leštění zubů. Pracovník dentální hygieny je stomatologický odborník, který je speciálně vyškolen k péči o ústní hygienu. Patří sem například:
- Poradenství – Dentální hygienisté poskytují individuální poradenství v oblasti ústního zdraví, životního stylu a výživy, které vám pomůže udržet vaše zuby a dásně zdravé. Zaměřuje se především na preventivní opatření, která můžete přijmout, abyste předešli vzniku zdravotních problémů v ústní dutině, jako je například onemocnění dásní.
- Ukázka správné ústní hygieny – Hygienistka vám může předvést správné techniky čištění zubů pomocí fluoridové zubní pasty a správné používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků.
- Odstraňování zubního kamene a leštění – Tuto profesionální proceduru čištění zubů obvykle provádí právě specialista dentální hygieny.
Odstraňování zubního kamene a leštění povrchu zubů
Zajímá vás, co přesně obnáší dentální hygiena? Zjednodušeně řečeno se jedná o dvě hlavní věci: odstranění zubního kamene a leštění, které vyhlazuje povrch zubů.
Obvykle se při odstraňování zubního kamene a leštění zubů postupuje následovně:
1. Elektrické odstraňování zubního kamene
První krok procedury odstraňování zubního kamene se často provádí pomocí elektrického (neboli "ultrazvukového") nástroje. Pokud vám to zní hrozivě, nemusíte se bát. Tento malý přístroj jednoduše vibruje vysokou rychlostí, aby uvolnil zubní kámen kolem vašich zubů. Hygienista s jeho pomocí také může na potřebné místo nastříkat trochu vody, aby smyl plak a částečky zubního kamene.Může se proto stát, že si budete muset během tohoto procesu odplivnout.
2. Ruční odstraňování zubního kamene
Po elektrickém odstraňování zubního kamene se druhá fáze obvykle provádí speciálními ručními nástroji různých tvarů a velikostí, které se přizpůsobí okolí vašich zubů. Tyto nástroje usnadňují hygienistovi jemné seškrábání odolného plaku a zubního kamene z těžko přístupných míst v ústech, například mezi zuby a v linii dásní nebo pod ní.
3. Fáze leštění
Posledním krokem je „vyleštění“ zubů, aby byl jejich povrch skutečně hladký, protože nově odhalená sklovina může být po odstranění zubního kamene mírně zdrsnělá. Leštění se provádí nástrojem, který vypadá jako elektrický zubní kartáček, a může zahrnovat použití speciální zubní pasty k dokončení procesu čištění. Leštění sice odstraňuje skvrny a zanechává zuby zářivé a lesklé, ale nejedná se pouze o kosmetický úkon. Vyhlazují se jím také drobné nedokonalosti a místa s drsnou strukturou na zubech. Tím se odstraní místa, na kterých se drží usazeniny plaku a zubního kamene, což pomáhá chránit zuby před dalším hromaděním plaku a zubního kamene.
A jaký výsledek dentální hygieny? Čistší, jasnější a zdravější zuby a dásně.
Je dentální hygiena bolestivá? Existují nějaké jiné alternativy?
Pravidelné odstraňování zubního kamene a leštění zubů může být někdy nepříjemné, ale nemělo by být bolestivé, pokud pravidelně odstraňujete zubní plak správnou ústní hygienou. Jestliže se však kolem vašich zubů a dásní vytvořil nepoddajný zubní kámen, můžete během zákroku pociťovat bolest. Je to proto, že váš dentální hygienista bude muset na odstranění kamene vynaložit větší úsilí. V takovém případě vám může nabídnout lokální anestetikum, které nepříjemné pocity nebo bolest zmírní.
V závislosti na závažnosti nahromaděného zubního kamene před zákrokem můžete pociťovat bolest i několik dní po dentální hygieně. Po dobu až jednoho týdne můžete také pociťovat určitou citlivost chrupu. V některých případech mohou být vaše dásně citlivé a oteklé nebo mohou mírně krvácet. To je zcela normální a mělo by to samo odeznít, zatímco se vaše dásně budou hojit.
Pokud máte jakékoli obavy ohledně odstranění zubního kamene či leštění zubů, obraťte se na svého zubního lékaře nebo hygienistu.
Jak dlouho trvá dentální hygiena a jak často na ni mám chodit?
Délka a četnost návštěv dentální hygieny závisí na stavu vašich zubů a dásní.
Mnoha lidem stačí jedno nebo dvě profesionální čištění ročně. Pokud však máte špatný stav ústní dutiny nebo dásní, může být doporučeno častější čištění. Váš zubní lékař či dentální hygienista vám poradí, jak často byste měli návštěvy absolvovat.
Kolik dentální hygiena stojí?
Možná vám dentální hygienu doporučil váš zubař a vy se teď ptáte: „Na kolik mě to vyjde?“
Na tuto otázku bohužel neexistuje obecná odpověď. Cena zákroku závisí na vašem zdravotním pojištění, na zubní ordinaci, kterou navštěvujete, a na počtu návštěv, jež budete potřebovat k dokončení procesu.
Pokud potřebujete na dentální hygienu, poraďte se se svým zubním lékařem o finančních možnostech. Nezapomeňte si však mezitím stále dvakrát denně čistit zuby kartáčkem a nití, abyste si udrželi co nejzářivější úsměv a snížili riziko, že budete potřebovat zdlouhavé odstraňování zubního kamene a leštění.
Co dál po dentální hygieně
Je důležité si uvědomit, že profesionální čištění je doplněním, nikoliv náhradou správné každodenní péče o ústní dutinu. Abyste si uchovali zdravé dásně, musíte si stále dvakrát denně čistit zuby fluoridovou pastou, jako je například parodontax Fluoride.
Zubní pasta parodontax Fluoride je speciálně vyvinutá tak, aby pomáhala zastavit krvácení dásní tím, že účinněji odstraňuje zubní plak – a je prokázáno, že je 4x účinnější* při odstraňování nahromaděných bakterií, které jsou příčinou krvácení dásní**.
Objevte celou řadu zubních past a ústních vod parodontax pro každodenní použití.
*Neplatí pro variantu parodontax Whitening a parodontax Dásně + Dech & Citlivé zuby.
**Ve srovnání s běžnou zubní pastou při čištění zubů dvakrát denně.
O ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ
V níže uvedených článcích se dozvíte více o onemocnění dásní a o tom, jak mu předcházet.