Možná vás překvapí, že nezdravé dásně jsou velmi častým jevem. Určitým stupněm onemocnění dásní trpí většina dospělých a většina z nás se s ním alespoň jednou v životě setká.

Ale přestože je onemocnění dásní časté, je důležité, abychom ho nebrali na lehkou váhu. Pokud příznaky tohoto onemocnění neodhalíte a nezačnete léčit v jeho nejranějším stadiu (gingivitida), můžete se vystavit riziku vzniku závažnějších onemocnění dásní, jako je parodontitida – což je u dospělých hlavní příčina ztráty zubů.

A pokud jde o rozvoj onemocnění dásní, ohroženo nemusí být jen zdraví naší ústní dutiny. Výzkumy spojují onemocnění dásní se závažnějšími zdravotními potížemi, jako je cukrovka a srdeční onemocnění.i

Dobrou zprávou je, že onemocnění dásní je nejen léčitelné, ale při správné péči o ústní dutinu ho lze i zvrátit. Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o zdravých dásních – od toho, jak rozpoznat problémy s dásněmi, až po to, jak si dásně uchovat zdravé.

Zdravé a nezdravé dásně

Když budete vědět, jak vypadají zdravé dásně, pomůže vám to udržovat si je v dobré kondici a dávat si pozor na případné počáteční příznaky jejich onemocnění.

Jak vypadají zdravé dásně?

Zdravé dásně jsou světle růžové, pevné na dotek a zajišťují bezpečné usazení zubů v ústech. Nezdravé dásně však často okamžitě poznáte podle jejich barvy – obvykle jsou červené, tmavě červené nebo dokonce fialové. Nezdravé dásně mohou být také bolestivé, oteklé, mohou snadno krvácet při čištění zubů kartáčkem a zubní nití a mohou se začít oddělovat od zubů.

Můžete zkusit porovnat své dásně s obrázky zdravých a nezdravých dásní, abyste si u nich mohli prohlédnout barvu a projevy zánětu. Může vám to napovědět, v jakém stavu jsou vaše vlastní dásně – oficiální diagnózu onemocnění dásní vám však nejlépe stanoví váš stomatolog.

Můžete si také udělat náš rychlý a jednoduchý test, abyste zjistili, zda se u vás projevují příznaky nezdravých dásní.

Příznaky onemocnění dásní

Krvácení je jedním z prvních varovných příznaků, že můžete trpět onemocněním dásní.


Pokud při pravidelné péči o ústní dutinu nedochází k řádnému odstraňování zubního plaku, může pak nahromaděný plak na dásních a zubech způsobit, že dásně zčervenají, zduří a budou náchylné ke krvácení. Nezdravé dásně mohou také zapříčinit přetrvávající zápach z úst.

Pokud se onemocnění dásní zachytí v počátečním stádiu, během tzv. gingivitidy, lze mu předcházet čištěním zubů dvakrát denně kartáčkem a zubní nití – a také pravidelnými preventivními návštěvami zubního lékaře.

Přečtěte si více informací o stádiích onemocnění dásní.

Co způsobuje nezdravé dásně?

Ve většině případů je příčinou problémů s dásněmi špatná zubní hygiena. Pokud není zubní plak (lepkavý, průhledný film bakterií, který pokrývá zuby) správně odstraňován každodenním čištěním zubů kartáčkem a zubní nití, může to vést k onemocnění dásní.

Mezi další rizikové faktory vzniku onemocnění dásní patří:ii, iii

  • Kouření a jiné způsoby užívání tabáku
  • Nezdravá strava
  • Některá onemocnění (včetně cukrovky 2. typu)
  • Stres

Jak mít zdravé dásně

Pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a pravidelné návštěvy zubního lékaře představují soubor péče, kterou potřebujete k prevenci a odvrácení raných stadií onemocnění dásní.

Prvním krokem je čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, jako je parodontax Fluoride. Parodontax je speciálně vyvinutý tak, aby pomáhal zastavit krvácení dásní díky účinnějšímu odstraňování plaku, a je prokázáno, že je 4× účinnější* při odstraňování nahromaděných bakterií, které jsou příčinou krvácení dásní**.

Nezapomeňte si kartáčkem, jako je např. parodontax Gentle Clean, vyčistit také jazyk, protože i na něm se mohou nacházet bakterie zubního plaku.

*Neplatí pro variantu parodontax Whitening a parodontax Dásně + Dech & Citlivé zuby.
**V porovnání s běžnou zubní pastou při čištění zubů dvakrát denně.

Udržujte si zdravé dásně

Pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou klíčem k rozpoznání časných příznaků onemocnění dásní. Čím rychleji jsou problémy odhaleny, tím snadněji lze onemocnění dásní vyřešit doma čištěním zubů kartáčkem, zubní nití a každodenním používáním ústní vody.

Zdroje:

Kliknutím na některý z níže uvedených odkazů se dostanete na externí webové stránky, které jsou provozovány nezávisle na společnosti GSK a nejsou jí spravovány. Společnost GSK nenese žádnou odpovědnost za obsah těchto webových stránek. Pokud si nepřejete opustit tyto webové stránky, na níže uvedené odkazy neklikejte.

ii. Pi. Gum disease and general health [Onemocnění dásní a celkový zdravotní stav]. Evropská federace parodontologie. https://www.efp.org/for-patients/gum-disease-general-health/. Navštíveno 23. 05. 2023.

ii. Key facts about oral health (Klíčová fakta o zdraví ústní dutiny). FDI World Dental. https://www.fdiworlddental.org/key-facts-about-oral-health. Navštíveno 23. 05. 2023.

iii. Gum diseases explained [Výklad onemocnění dásní]. Evropská federace parodontologie. https://www.efp.org/for-patients/gum-diseases/gum-diseases-explained/. Navštíveno 23. 05. 2023.

O ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

V níže uvedených článcích se dozvíte více o onemocnění dásní a o tom, jak mu předcházet.